VÝPRACHTICKÉ KUKÁTKO SE ZAPOJILO DO PROJEKTU "CELÉ ČESKO ČTE DĚTEM"

Vydáno: 8.10.2009 (1725 přečtení) | Téma:


Obrázek: Logo - Celé Česko čte dětemCelému projektu – kampani vévodí heslo: „Čtěme dětem 20 minut denně. Každý den!“

Projekt vznikl proto, aby si společnost uvědomila, že pravidelné předčítaní má pro emocionální vývoj dítěte a formování jeho návyku číst si v dospělosti obrovský význam. Vědci a praktikové shodně tvrdí, že pravidelné hlasité předčítání učí dítě jazyku a myšlení, rozvíjí jeho paměť a obrazotvornost, obohacuje ho o vědomosti a vzorce morálního chování, posiluje jeho sebevědomí. Právě proto je společné čtení vítanou formou moudrého kontaktu s dítětem a vynikající výchovnou metodou. Pravidelné předčítání v přátelské atmosféře je spolehlivý a účinný způsob, jak se může čtení stát pro dítě stejně přitažlivé, či dokonce přitažlivější, než televize a počítačové hry.

Ovšem nejde jen o čtení. Jde o mnohem více. O emoce. O společné sdílení času. O pohlazení. O pocit dítěte, že rodič právě teď patří jen jemu a že je důležité a milované. Právě kniha může být tím pojítkem, díky kterému se táta a dítě nebo máma a dítě vydají společně do světů, kde nic není nemožné.

Čtenářem se totiž nikdo nerodí, čtenáři musíme ukázat cestu. Na rozdíl od podobných projektů zaměřených na podporu dětského čtenářství není tento projekt zaměřen jen na děti. Originální a přínosný je v tom, že oslovuje rodiče a další dospělé z nejbližšího okolí dítěte.

Při společném čtení roste důvěra dítěte v rodiče, dítě se cítí v bezpečí. Do kampaně Celé Česko čte dětem se aktivně zapojila již celá řada známých osobností: Václav Havel, jeho žena Dagmar, Michal Horáček s manželkou Rut, Zdeněk Svěrák, Jan Hřebejk, Emma Srncová, Barbora Špotáková, Petr Nárožný, Jaromír Nohavica, Aneta Langerová, Michal Viewegh s ženou Veronikou, Petr Hapka, Ondřej Vetchý, Ivana Chýlková, Aňa Geislerová, Ondřej Pavelka, Monika Žídková, Martin Dejdar, Jan Přeučil, Vanda Hybnerová, Saša Rašilov, Petr Kostka, Jaroslav Dušek, Ester Janečková, Richard Krajčo, Arnošt Goldflam, Pavel Zuna, Kateřina Neumannová, Viktor Preiss, Libuše Šafránková, Dominik Hašek, Ewa Farna, Aleš Juchelka, Olga Sommerová , Olga Špátová, Eva Dřízgová, Helena Třeštíková a Pavel Jungwirth. Jedná se o dlouhodobou osvětovou kampaň s vysokou společenskou důležitostí. Srdečně vás zveme na naše stránky www.celeceskoctedetem.cz.


Celé Česko čte dětem, obecně prospěšná společnost.


Česká televize se stává od ledna 2009 mediálním partnerem projektu Celé Česko čte dětem.

Autor: http://www.celeceskoctedetem.cz/


Komentáře:
Kontrolní obrázek

Opište kód z obrázku


Pravidla a možnosti formátování:

  • Nepoužívejte HTML značky, stránky podporují formátování Texy!. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem >, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva* .
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy.
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2].
  • Povinné údaje jsou označeny *.